Miks on targem muretseda kodumaine majandustarkvara?

Ühe lausega vastates: lokaalsed ülesanded lahendame lokaalselt. Kodumaise tootja majandustarkvara on loodud kohalikke olusid arvestades ja on reeglina paindlikum.

Suuri ja võimsaid majandustarkvara pakette on väga hea müüa. Neis on palju võimalusi ja osav müügimees suudab need võimalused hästi esile tuua. Kas neid võimalusi aga tegelikult tarvis on ja eelkõige – kas ettevõte on suuteline neid üldse kasutusele võtma – see on juba hoopis teine lugu.

Kodumaiste tarkvarade puhul paistab tihtipeale silma kodukootus ja võibolla mõningane mahajäämus tehniliste vidinate integreerimisel. Seda korvab aga programmi häälestamise ja seadistamise võimalus nö rohujuure tasandil. Programmi tootjal on olemas kõik autoriõigused teha programmis ükskõik milliseid muudatusi.

Üks näide elust ka. Eurotecil on hea müügi-ostuprogrammi klient Lõuna-Eestis. Ettevõtte juhil oli omadus, mis on tegelikult paljudel – ilma aru pidamata uute asjadega kaasaminek. Minult küsis ta üsna tihti “Miks te Excelis ei tee?”. No mis sa oskad kosta sihukese küsimuse peale? See selleks. Ettevõte tellis üsna palju spetsiifilisi omadusi ja need said kõik edukalt meie tolleaegsesse tarkvarasse sisse ehitatud. Aga juhtus siiski nii, et juht sattus andeka müügimehe küüsi; eks omajagu aitas kaasa ka asjaolu, et meie programm ei olnud “Excelis”. Meie programmi asemele võeti suur ja võimas tarkvara. Tulemuseks oli ettevõtte käibe langus. Mitte keegi ei olnud arvestanud, et uues suures ja võimsas tarkvaras ei saa sisestada sisemist ladudevahelist saatelehte. Tuleb sisestada üks saateleht “laost koridori” ja teine “koridorist lattu”. Töölistel polnud enam aega toodangut teha, vaid kõik muudkui sisestasid saatelehti. Kuuldavasti ei olnudki selles programmis vastavat seadistamise võimalust.

Aga see on juba uue jutu teema.

 Siit on näha ka üks imelik efekt. Miljoneid maksma läinud tarkvara puhul ei võeta kritiseerimise teemat üldse üleski. Otsus investeerida miljon peab ju olema õige! Ostetud tarkvara veidruste peale koogutatakse aupaklikult kaasa. Paarkümmend tuhat maksvast tarkvarast aga oodatakse ei tea mis imeasju.

Sven Uusväli
Detsember 2010


Tagasi