Kas tarkvara on masin või raamat?

Mõnikord juhtub sedagi, et majandustarkvara ei toimi nii nagu kasutaja seda eeldab. Kas on puudu mõni kasutusmugavus, mille kohta kasutaja arvab, et "see on ju elementaarne" või ei saa aruandest kätte kasutajale vajalikke andmeid. Tavaliselt arvab kasutaja siis, et tegemist on veaga.

Mis on tarkvara viga? Selles ei ole ilma verevalamiseta võimalik kokku leppida. Näiteid võib ju tuua. Oletame, et käibearuandes ei saa eraldi välja tuua teenuste käivet, kuna programmi autorid ei pidanud seda vajalikuks. Klient tahab teada, palju oli siis teenuste käive eraldi võetuna, aga ta ei saagi seda teada. Tema arvates on see programmi viga. Klient arvab, et tarkvara on nagu masin, täpsemalt öeldes multifunktsionaalne masin. See masin peab tegema kõike, mida klient vajalikuks peab, sest nii on ju õige ja loogiline. Masina (tarkvara) valmis teinud autorid aga arvavad, et masin peab tegema ainult seda, mida nemad on vajalikuks pidanud.

Selles mõttes sarnaneb tarkvara rohkem raamatuga. Raamatus on sees ainult see, mida autor pidas vajalikuks sinna kirja panna. Raamatu puhul ei tule raamatu ostnud inimesele pähegi nõuda teistsugust sündmustikku või teistsuguste iseloomudega tegelasi. Kujutame endale ette, et ostame raamatu, loeme läbi ja saadame autorile e-kirja “Palun teha romaani lõpp õigeks. Eelmises minu läbiloetud raamatus oli nii, et peategelased abielluvad, aga siin on teil kõik valesti – tuleb välja, et Mary ja John on õde-vend. See ei ole normaalne.”

Majandustarkvara puhul on teatud piirides kohendamine ja seadistamine muidugi võimalik, aga seda ei võimalda kaugeltki mitte kõik tarkvarad. Piltlikult öeldes peab siis tarkvara algseadistamisel vastava checkboxi initsialiseerima

[ X ] Mary ja John abielluvad
[   ] Alfredi pihlakavein on tänavu tavalisest mõrkjam

[   ] Tädi Marta õunakook läheb alati kõrbema

Sõltub tarkvarast, kui palju selliseid seadistamise võimalusi on. Mida rohkem, seda uhkem – aga ka seda keerulisem.

Nii et klient vaatab majandustarkvara nagu masinat, aga meie kui autorite jaoks sarnaneb tarkvara paljuski raamatuga. Kui hästi see raamat Teile sobib? Loodame, et ikka sobib. Kui väga tahate, paneme mitte ainult Mary ja Johni abielluma, vaid ka Fredi ja Harry.


Sven Uusväli
Mai 2011


Tagasi