Milline on hea majandustarkvara?

Tegin kolleegide hulgas väikese kiirküsitluse – milline on hea majandustarkvara? Vastused ei tulnudki nii erinevad kui oleks oodanud. Vastuste mõistlikkuse kontrollimiseks vaatame ka pöördväidet – milline on halb majandustarkvara.

Hea majandustarkvara on lihtsalt arusaadav ja mugav kasutada. Kõlab mõistlikult, kõik siin elus võiks olla lihtsalt arusaadav ja mugav kasutada.

Halb majandustarkvara on seega arusaamatult käituv ja ebamugav kasutada.

Hea majandustarkvara rahuldab kliendi kõikide osapoolte vajadusi. Osapooled on nii allastme ja keskastme töötajad kui ka raamatupidamine ja juhtkond. Jälle mõistlik nõue. Peab aga ütlema, et sellist majandustarkvara ei ole teps mitte lihtne valmistada. Reeglina orienteeritakse tarkvara väline ilme selliseks, et ta avaldaks muljet eelkõige otsustajatele. Allastme töötajatele võib see tähendada suuri ebamugavusi igapäevase töö tegemisel.

Halb majandustarkvara ei rahulda mitte kellegi vajadusi.

Hea majandustarkvara on lihtne, odav ja arusaadav. Teist korda mainitakse lihtsust ja arusaadavust. Naljaga pooleks – eks kasutage siis Excelit!

Halb majandustarkvara peab siis olema keeruline, kallis ja arusaamatu. Tahaks kohe õiendama hakata, et keeruline, kallis ja arusaamatu ei pruugi kohe tähendada halba asja, aga las ta jääb.

Hea majandustarkvara sisaldab kõiki vajalikke asju. Sarnane vastus on juba olnud, ainult teiste sõnadega. Üsna keeruline realiseerida. Kui ainult teaks, mis need “kõik vajalikud asjad” on.

Halb majandustarkvara ei sisalda seega mitte midagi. Pärast programmi käivitamist ilmub ekraanile teade “Programmi sulgemiseks vajutage Enter“. Ongi kõik, programm sulgub. Kõik on lihtne ja arusaadav.

Hea majandustarkvara rahuldab minu vajadusi. Sarnane mõte juba oli. Muidugi peab ostetud asi rahuldama minu vajadusi, selleks ta ju ostetigi. Keerukakas läheb asi siis, kui hakkame neid vajadusi kirja panema.

Halb majandustarkvara ei rahulda minu vajadusi. Eluterve mõte, kui ei sobi mulle, siis on minu jaoks halb.

Hea majandustarkvara teeb majandamise lihtsaks ja optimeerib ettevõtte tegemisi. Vaat see on õilis eesmärk! Kirjutan kahe käega alla. Majandustarkvara peab ju midagi paremaks muutma. Vaatame aruannet ja kohe saab selgeks, et silikaattellised on lattu seisma jäänud. Müügimeestele käsk kätte, olgu ladu tühjaks müüdud!

Halb majandustarkvara muudab majandamise keeruliseks ja ebaefektiivseks. Õnnetu inimene, kes on endale sellise tarkvara muretsenud.

Hea majandustarkvara on kohandatav erinevatele vajadustele
. See on minu arvates üldkasutatava majandustarkvara kõige tähtsam omadus. Muidugi peab tarkvara olema ka lihtsalt mõistetav ja odav, aga need omadused tulevad kasuks pigem tarkvara müügil kui igapäevases töös. Mõnikord mõtlen, et küll oleks tore vahelduseks telliseid müüa. Tellis, mis näeb välja nagu tellis, on ka seestpoolt ikka ainult tellis. Silikaattellist ei saa seadistada kergkruusa plokiks või graniidist vundamendikiviks.

Halba tarkvara ei saa kohandada erinevatele vajadustele. Tjah, võibolla tõesti. Aga võibolla ka mitte. Juuksurisalongi tarkvara on kasutatav ainult juuksurisalongis, mis selles halba on?

Hea majandustarkvara on paindlik ja lollikindel. Selle hinnangu andis ühe kolleegi elukaaslane, kes on töötanud kahe Eestis üsna levinud majandustarkvaraga. Üks neist oli tõsiselt lollikindel, programm ei lubanud midagi valesti teha. Tegelikult ei lubanud ta suurt midagi teha. Teine oli laialdaste võimalustega, aga kui midagi valesti tegid, siis olid portsu otsas - parandada oli väga keeruline.

Halb majandustarkvara on paindumatu ja eeldab kogenud kasutajat. Selline väide paneb muigama.
 
Mida oligi arvata, mitte kordagi ei mainitud müügiedu. Mitte keegi ei öelnud, et Hea majandustarkvara on see, mis hästi müüb. Väga hästi müüb ka maailmamastaabis üks teatud kihisev ameerika jook, aga kas ta on ka hea?

Õnneks ei ole ma olukorras, et peaksin oma ettevõttele otsima sobivat majandustarkvara. Majandustarkvara, mis peab olema lihtsalt arusaadav ja mugav kasutada, samas rahuldab kõikide kolleegide vajadusi, samas on ka lihtne ja odav, samas lihtsustab majandamist ja optimeerib ärimudelit, samas paindlik ja lollikindel. Poleks mingi ime, kui ma ostaks lõpuks majandustarkvara, mille müüjad on kõige ladusama jutuga ja kes kõige laiemalt naeratavad.


Sven Uusväli
August 2011
Tagasi