Kas majandustarkvara saab internetist osta?

Aegade jooksul olen igasuguseid asju veebipoodidest ostnud. Viimati otsisin pardlile uut raseerimispead. Väga mugav on otsida vajalikku asja arvuti tagant lahkumata. Ei peagi mööda kauplusi rändama, veendumaks et siin poes pole seda suurust, siin ei sobi hind ja siin pole kuuldudki. Sain teada toote koodi, veendusin, et kohalikus kaubandusvõrgus seda kas pole või on kirvehinnaga ning poole tunniga oligi asi tellitud. Hind ka normaalne. Päev hiljem tuli teade, et “your order has dispatched”. Tellimusele oli lisatud ka käibemaks £ 5.26. Sellega ma ei olnud arvestanud. Sellest päev hiljem nägin sedasama asja siiski ka ühes Tallinna elektroonikapoes. Hind oli soodsam kui minu makstud hind.

Seega lõppes projekt ebaõnnestumisega – maksab rohkem, tähtaeg hilisem.

Enne seda ostsin abikaasale kõrvarõngad. Otsimine oli vaevarikas, sest sellist kaupa ei taheta eriti siiapoole saata. Lõpuks leidsin Ameerikast. Koos saatekuludega oli ikkagi odavam kui siit osta. Kui kõrvarõngad kohal olid, selgus et nad on siiski palju väiksemad kui ette kujutasin. Abikaasa ei kanna neid eriti, liiga väikesed.

Seega lõppes projekt ebaõnnestumisega – eesmärk jäi täitmata.

Enne seda ostsin endale rahatasku. Tahtsin ilma mündisahtlita, sest just mündid olid eelmise rahakoti mõne kuuga katki teinud. Andis ikka otsida, et leida hinnalt ja funktsionaalsuselt sobiv asjake. Lõpuks sain tellitud. Kui tuli teade, et kaup on teele pandud, siis märkasin, et see summa, mida mina pidasin ekslikult lõppsummaks, oli tegelikult transpordikulu (mis ületas rahakoti maksumuse!) Muidugi minu enda viga, olin juba tülpinud mittesobivate rahakottide vahtimisest. Selle raha eest oleks Tallinnast saanud palju parema rahatasku.

Seega lõppes projekt ebaõnnestumisega – maksin kaks korda rohkem, tähtaeg hilisem.

Olen ostnud endale ka kaabu. Pildi peal oli just niisugune nagu tarvis. Kui kohale tuli, selgus, et ... nojah, liiga edev. Ega ma teda eriti ei kanna.

Seega lõppes projekt ebaõnnestumisega – eesmärk jäi täitmata.

Ostsin mansetinööbid. Kui kohale tulid, siis selgus, et üks pool on liiga väike ja kipub nööbiaugust välja tulema; peaaegu oleks ära kadunud. Kui oleks saanud enne proovida, ei oleks ostnud.

Aga kuidas on siis võimalik internetist majandustarkvara osta? See ei ole ju ometi kaup, millel on kood, mis annab tema omaduste kohta ammendava info! Erinevate majandustarkvarade võrdlemine on üpriski vaevarikas ja nõuab eelteadmisi. Erinevused algavad juba kasutajaliidesest, näiteks võib [ Katkesta ] tähendus olla vägagi erinev. Lisaks seadistused ja häälestused, millega saab tarkvara toimimisviisi kardinaalselt muuta.

Võibolla saab veebist allalaetud demo abil mingi esialgse ettekujutuse, kas tasub selle tarkvaraga üldse tegelema hakata. Aga kas saab näiteks vastuse küsimusele “Kas tootmise allsüsteemis saab retsept sisaldada ka pooltoodet, millel on omakorda retsept?”, see on juba kahtlane.

Sven Uusväli
Oktoober 2011Tagasi