Kas tasub majandustarkvara korraga välja osta?

...või on mõttekam maksta igal aastal litsentsitasu?

Majandustarkvara saab tänapäeval osta mitmel viisil. Näiteks nii, et piiramatu kasutusajaga litsents tasutakse kohe täies mahus ja hiljem ei ole tarvis juurde maksta. See tehing on kõige lihtsam – kurgid sulle, raha mulle. Sama põhimõtte alla liigitub ka järelmaksuga müük. Järelmaksu puhul ostja lihtsalt ei tasu täissummat mitte kohe, vaid maksab oma litsentsi ajapikku kinni.

Tarkvara müüakse ka aastatasu põhimõttel. See tähendab, et igal aastal tuleb midagi juurde maksta, muidu kaotab kasutuslitsents kehtivuse. Sellise tasumisviisi variatsioon on igakuine või igakvartaalne tasumine. Võrreldes esimesena mainitud tehinguviisiga on ostja eeliseks see, et ei pea kogu summat korraga välja käima. Müüja eeliseks on aga asjaolu, et paari aastaga teenib ta müügihinna tasa ja edasi jookseb juba puhast, mis esimese tehinguliigi korral oleks saamata jäänud. Ostja jaoks, kes ei taha või ei saa kohe täissummat tasuda, oleks parem variant muidugi järelmaks.

Veel kasutatakse teenimiseks meetodit, kus litsents aegub teatud aja järel ja majandustarkvara kasutaja on lihtsalt sunnitud uue versiooni ostma. Uue versiooni ostuga kaasnevad ikka mingid kõrvalkulud ja võib juhtuda, et ka ebamugavused. Mingid mugavused on uuest versioonist kadunud, mingid asjad on teistmoodi, võibolla isegi paremini lahendatud, aga nõuavad ikka aega harjumiseks. Teistmoodi lahendused võivad olla ka kasutaja eksimuste allikaks. Ostja jaoks on siin otsustamise koht, kas maksta uuesti sama asja eest või vahetada majandustarkvara. Uuesti maksta ei taha eriti keegi, aga majandustarkvara vahetamise otsus ei ole samuti kõige lihtsam. Senised kulutused tuleb kas täiega või suures ulatuses korstnasse kirjutada. Ja kes ütleb, et teise tootja tarkvara on parem.

Nii et majandustarkvara ostmisel tasub tähelepanu pöörata ka sellisele aspektile nagu makseviis. Ostjale on kõige parem ilmselt ikkagi kas kohe või järelmaksuga täishind ära maksta. Müüjale on kasulikum, kui juba tehing kestab aastaid ja aastaid ning raha muudkui tuleb ja tuleb.

Tasuta tarkvarast pole vast mõtet rääkidagi. Tasuta on ainult juust hiirelõksus.

Sven Uusväli
Detsember 2011


Tagasi